Print Graphic

Skupina 5: Obvladovanje finančnih tveganj

Na področju obvladovanja finančnih tveganj smo v letu 2011 sledili notranjim finančnim politikam, ki vključujejo izhodišča za učinkovito in sistematično upravljanje s finančnimi tveganji. Cilji procesa upravljanja s finančnimi tveganji so:

  • doseganje stabilnosti poslovanja in zmanjšanje izpostavljenosti posameznim tveganjem na sprejemljivo raven,
  • povečanje vrednosti družb in vpliv na njihovo boniteto,
  • povečanje finančnih prihodkov oziroma zmanjšanje finančnih odhodkov ter
  • izničenje oziroma zmanjšanje učinka izjemnih škodnih dogodkov.

V Skupini Gorenje smo opredelili naslednje ključne vrste finančnih tveganj:

Finančna tveganja
  • Kreditna tveganja
  • Valutna tveganja
  • Obrestna tveganja
  • Tveganja plačilne sposobnosti
Vir: Podatki Skupine Gorenje

Izpostavljenost posameznim vrstam finančnih tveganj ter ukrepe za varovanje pred njimi izvajamo in presojamo na podlagi učinkov na denarne tokove. Za varovanje pred finančnimi tveganji v okviru redne dejavnosti izvajamo ustrezne aktivnosti varovanja (ščitenja) na poslovnem, naložbenem in finančnem področju.

V luči zaostrene makroekonomske situacije smo v letu 2011 še večjo pozornost namenili kreditnim tveganjem, ki zajemajo vsa tveganja, kjer se zaradi neporavnave pogodbenih obveznosti poslovnih partnerjev (kupcev) zmanjšajo gospodarske koristi Skupine, obvladovali z naslednjimi sklopi ukrepov:

  • z zavarovanjem večjega dela terjatev iz poslovanja pred kreditnimi tveganji pri Slovenski izvozni družbi – Prvi kreditni zavarovalnici, d.d., ter drugih zavarovalnicah,
  • z dodatnim zavarovanjem bolj tveganih terjatev do kupcev z bančnimi garancijami in z drugimi zavarovalnimi instrumenti,
  • z rednim nadziranjem poslovanja in finančnega stanja vseh novih in obstoječih poslovnih partnerjev ter z omejevanjem izpostavljenosti do posameznih poslovnih partnerjev,
  • z izvajanjem medsebojnih in verižnih kompenzacij s kupci,
  • s sistematičnimi in aktivnimi procesi nadzora nad kreditnimi limiti ter izterjave terjatev.

Vodstvo Skupine Gorenje ocenjuje, da je ne glede na navedene ukrepe za varovanje pred tveganji izpostavljenost kreditnim tveganjem povišana.

Glede na geografsko razvejanost delovanja je Skupina Gorenje močno izpostavljena tudi valutnim tveganjem, pri katerih se zaradi spremembe tečaja posamezne valute lahko zmanjšajo gospodarske koristi Skupine. Pri ovrednotenju tveganj smo upoštevali bilančno izpostavljenost. Med valutnimi tveganji prevladujejo tveganja, ki izvirajo iz izvajanja poslovnih aktivnosti na trgih Srbije, Velike Britanije, Češke, Poljske, Madžarske, Hrvaške, Turčije ter vseh dolarskih trgih. Tako smo še večjo pozornost namenili naravnemu usklajevanju valutnih tveganj in prilagajanju poslovanja, ki nudi podjetju dolgoročno zmanjševanje izpostavljenosti nihanj valutnih razmerij, torej z uravnavanjem prodaje in nabave. Dodatno se kratkoročno varujemo s terminskimi valutnimi pogodbami in s kratkoročnim zadolževanjem v lokalnih valutah. Ne glede na izvedene ukrepe varovanja pred valutnimi tveganji pa v luči pomembnih makroekonomskih sprememb in nihanj predvsem vzhodnoevropskih valut vodstvo Skupine Gorenje ocenjuje, da je izpostavljenost valutnim tveganjem povišana.

Delež kreditov s fiksno obrestno mero v Skupini Gorenje ob koncu leta 2011 znaša 46 odstotkov. V luči pričakovanih sprememb variabilnih obrestnih mer na trgih smo v začetku leta 2011 povečali delež posojil s fiksno obrestno mero, tako v obliki posojil, sklenjenih s fiksno obrestno mero, kot tudi z izvedenimi finančnimi instrumenti, z namenom povečanja zaščite pred obrestnim tveganjem. Vodstvo Skupine Gorenje ocenjuje, da je izpostavljenost obrestnim tveganjem zmerna.

Tveganja plačilne sposobnosti zajemajo tveganja, povezana s primanjkljajem razpoložljivih finančnih virov in posledično z nesposobnostjo Skupine, da v dogovorjenih rokih poravna svoje obveznosti.
Skupini Gorenje v letu 2012 zapade v plačilo 168.602 TEUR prejetih posojil, zato z bankami vodimo razgovore o refinanciranju obstoječih finančnih obveznosti ter tako zmanjšujemo tveganje refinanciranja. Z likvidnostno rezervo na dan 31.12.2011 v višini 206.318 TEUR, ki sestoji iz neizkoriščenih revolving linij, neizkoriščenih dolgoročnih kreditnih linij, vezanih kratkoročnih depozitov pri bankah ter denarja na računih v Skupini Gorenje pa zagotavljamo ustrezno kratkoročno uravnavanje denarnih tokov ter znižujemo kratkoročno likvidnostno tveganje.

Tveganje kratkoročne plačilne sposobnosti Skupine Gorenje je ob učinkovitem upravljanju z denarnimi sredstvi, ustreznih razpoložljivih kreditnih linij za kratkoročno uravnavanje denarnih tokov, visoke stopnje finančne prožnosti ter dobrega dostopa do finančnih trgov in virov ocenjeno kot zmerno.

Tveganje dolgoročne plačilne sposobnosti je kot posledica uspešnega poslovanja, učinkovitega gospodarjenja s sredstvi, trajne sposobnosti ustvarjanja denarnih tokov iz poslovanja, izboljšane strukture ročnosti finančnih obveznosti ter ustrezne kapitalske strukture ocenjena kot zmerna. Skupina Gorenje najmanj letno aktualizira načrt dolgoročnega servisiranja dolga, s posebnim poudarkom na aktivnostih za izvedbo refinanciranja v okviru enoletnega obdobja.

Vodstvo Skupine Gorenje ocenjuje, da je izpostavljenost Skupine Gorenje tveganjem plačilne sposobnosti zmerna.

Upravljanje s kapitalom

Uprava se je odločila za ohranjanje velikega kapitalskega obsega, da bi tako zagotovila zaupanje vseh deležnikov in nadaljnji razvoj Skupine Gorenje. Kot enega od strateških kazalnikov je Skupina opredelila donosnost kapitala kot razmerje med doseženim poslovnim izidom lastnikov matične družbe in povprečno vrednostjo lastniškega kapitala lastnikov matične družbe. Skupina si prizadeva za ohranjanje ravnotežja med večjimi donosi, ki bi jih omogočili z večjo zadolženostjo, ter prednostmi in varnostjo močne kapitalske strukture.

Naložbeni načrti, politika optimalne strukture kapitala ter pričakovanja in interesi delničarjev so temelj oblikovanja dividendne politike. Predlog višine dividende oblikujeta uprava in nadzorni svet obvladujoče družbe. Dividende se izplačajo iz bilančnega dobička obvladujoče družbe, ki se oblikuje v skladu z veljavnimi predpisi v Sloveniji, sklep o njegovi uporabi pa sprejme skupščina delničarjev.

Skupina Gorenje nima posebnih ciljev glede deleža lastništva zaposlenih in nima nobenega programa delniških opcij. V letu 2011 v Skupini ni prišlo do spremembe v načinu upravljanja s kapitalom. Niti obvladujoča družba niti njene odvisne družbe niso predmet kapitalskih zahtev, ki bi jih določili regulatorni organi.

Statut družbe ne vsebuje določb, ki bi razveljavljale sorazmernost pravic iz delnic, kot so pravice neobvladujočih delničarjev ali omejitve glasovalnih pravic, in nima sprejetih sklepov o pogojno povečanem kapitalu.