Print Graphic

Upravljanje poslovnih tveganj - divizija AD

|Svetovna finančno-gospodarska kriza s svojimi posledicami še vedno pomeni ključno tveganje za naše poslovanje.

Med poslovna tveganja so uvrščena tveganja, povezana s sposobnostjo zagotavljanja kratkoročnega in dolgoročnega ustvarjanja poslovnih prihodkov, obvladovanjem poslovnih procesov in ohranjanjem vrednosti sredstev.

V Skupini Gorenje smo opredelili naslednje pomembne vrste poslovnih tveganj: zunanja, prodajna, nabavna, produktna, razvojna in kadrovska tveganja ter tveganje izgube premoženja.

  • Zunanja tveganja so povezana predvsem s spremembami makroekonomskih pogojev poslovanja na posameznih ključnih trgih. Zaradi še vedno opaznih vplivov svetovne finančne krize, posledično povečevanja brezposelnosti, naraščanja cen osnovnih surovin in repromateriala, raznovrstnosti in kompleksnosti poslovnih aktivnosti se izpostavljenost še vedno močno povečuje. Vodstvo Skupine Gorenje meni, da je izpostavljenost tovrstnim tveganjem na posameznih trgih zelo velika.
  • Prodajna tveganja so povezana s konkurenčnostjo pri prodaji izdelkov in storitev na posameznih trgih in obsegajo tveganje ustrezne trženjske strategije (blagovna znamka, cenovna ter funkcionalna konkurenčnost proizvodov, dizajn ipd.), tveganje naraščanja pogajalske moči velikih industrijskih kupcev in trgovskih mrež ter tveganje kakovosti poprodajnih storitev. Vodstvo Skupine Gorenje meni, da je izpostavljenost tovrstnim tveganjem zelo velika.
  • Glavni vpliv na nabavna tveganja še vedno predstavljata nepredvidljivost na surovinskih trgih in gibanje tečaja ameriškega dolarja. Poleg izjemnih dogodkov (vremenske razmere, Arabska pomlad, katastrofalni potres na Japonskem) so na povečana tveganja na surovinskih trgih odločilno vplivali zaostrene razmere dolžniške krize v državah EU, nestabilni finančni trgi in strah pred ponovitvijo recesije. V nabavi se na podlagi tržnih analiz in trendov skupaj z dobavitelji odločamo za najboljša izhodišča zakupov borznih surovin za primerna obdobja. Na področju jeklene pločevine, ki ni predmet borznega trgovanja, izkoriščamo možnost dogovorov s strateškimi partnerji na daljši rok (do enega leta, s cenovnimi modeli indeksiranja). S temi aktivnostmi smo v razmerah povečane volatilnosti in tveganj zmanjšali izpostavljenosti Gorenja do surovinskih trgov. Dolgoročna partnerstva ostajajo strateška opredelitev nabave, vendar izključno na konkurenčnih osnovah. Nadaljujemo tudi razvoj oskrbnih virov na LCC-trgih, ki so pretežno dolarska področja, s čimer sočasno zagotavljamo tudi naravno ščitenje prodaje v dolarjih. Kljub pričakovani rasti globalnega gospodarstva in cen surovin na svetovnih borzah vodstvo Skupine Gorenje meni, da je izpostavljenost nabavnim tveganjem povečana.  
  • Produktna tveganja so osredotočena na obvladovanje tveganj, ki lahko privedejo do nepravilnega delovanja aparatov na trgu in v skrajnem primeru do masovne odpovedi oziroma produktne odgovornosti proizvajalca. Tveganja se omejujejo z ustreznimi sistemi razvoja in zagotavljanja kakovosti v okviru proizvodnih, prodajnih in poprodajnih procesov ter dodatno z zavarovanjem produktne odgovornosti. Vzpostavljen je sistem vodenja kakovosti po zahtevah SIST EN ISO 9001/2000, sistem akreditiranih metod po ISO 17025 in sistem 6 sigma. Uporaba informacijskih orodij Business Inteligence nam skrajša čas do zaznave morebitnih obsežnih odpovedi in s tem omejuje stroške, ki bi izvirali iz serijskih napak. Nabor testiranj v razvojnem in proizvodnem procesu smo razširili tudi s testi HALT/HASS in novimi zmogljivostmi v testnih laboratorijih. Vodstvo Skupine Gorenje meni, da je glede na te ukrepe za varovanje pred tveganji izpostavljenost produktnim tveganjem zmerna.
  • Med investicijskimi in razvojnimi tveganji so ključna tveganja, povezana z doseganjem načrtovane ekonomike naložb, z uspešnim aktiviranjem naložb v razvoj novih generacij izdelkov ter z uspešnim uvajanjem novih tehnologij. Pri tem sta pomembna ustrezno načrtovanje in nadziranje učinkov naložb. Tveganja uvedbe novih generacij in novih tehnologij se zmanjšujejo z natančno pripravo poslovnih načrtov, v izvedbenih pa s sistematičnim, aktivnim projektnim pristopom, pri čemer se redno spremlja doseganje zastavljenih ciljev in opredelitev korektivni aktivnosti v primeru odstopanj oziroma morebitnih hitrih sprememb na trgu. Kljub vsem aktivnostim, ki zmanjšujejo izpostavljenost tveganju, vodstvo Skupine Gorenje meni, da je zaradi številnih novih projektov in nepredvidljivih sprememb v poslovnem okolju, ki vplivajo na zanesljivost načrtovanja, izpostavljenost investicijskim in razvojnim tveganjem velika.
  • Obseg proizvodnje se je ustalil, kar narekuje ohranjanje števila zaposlenih, ob tem pa je treba nadaljevati optimiranje stroškov dela, in to poudarja pomen socialnega dialoga. Za zmanjšanje kadrovskih tveganj je večja pozornost namenjena ustreznemu in pravočasnemu informiranju, odzivanju na vprašanja in nejasnosti, ki se pojavljajo med zaposlenimi na področju plač in zdravega delovnega okolja. Ključno je nadaljevanje dialoga o politiki plač in vzpostavitvi ustreznih razmerij med plačami zaposlenih, ki temeljijo na zahtevnosti dela in doseganju delovne uspešnosti posameznika. V skrbi za zagotavljanje ustreznih kadrov na ključnih položajih je treba nadaljevati politiko štipendiranja, šolanja ob delu in motiviranja kadrov s sprejetjem novih izzivov in možnostjo variabilnega nagrajevanja. Vodstvo Skupine Gorenje meni, da je izpostavljenost kadrovskim tveganjem zaradi vseh navedenih aktivnosti zmerna.
  • Tveganja izgube premoženja se nanašajo na obvladovanje premoženjskih in transportnih tveganj, pri čemer družbe Skupine sistematično prenašajo ključna premoženjska tveganja na zavarovalnice ali poslovne partnerje in tako zmanjšujejo izpostavljenost tovrstnim tveganjem. Vodstvo Skupine Gorenje meni, da je izpostavljenost tovrstnim tveganjem izgube premoženja majhna.